Wydawca treści
Zasoby leśne
Zróżnicowanie siedliskowe Nadleśnictwa Pułtusk wiąże się z położeniem geologicznym oraz różnorodnością typów gleb.
Zasoby leśne
Obejmują ilościowe elementy biocenozy leśnej – drzewostany, glebę, liczebność zwierzyny i zasoby wodne.
Udział siedlisk
Obecność piasków niesionych od lodowca wpłynęła na krajobraz Narwi. W zagłębieniach i wysoczyznach, tarasie zalewowym Narwi i dolinach mniejszych rzek wykształciły się torfy. Najwyższe punkty terenu tworzą wydmy. Na zróżnicowanie pokrywy glebowej miało wpływ zlodowacenie środkowo- i północnopolskie oraz akumulacja rzeczna, jeziorna i bagienna. Na większości terenu nadleśnictwa występującym utworem geologicznym są gliny i ich zwietrzeliny, piaski, żwiry lodowcowe oraz mady w dolinach rzek.
Gleby Nadleśnictwa Pułtusk to w 70% gleby rdzawe, które mogą tworzyć różne siedliska leśne – każdy obręb charakteryzuje się innymi proporcjami. Obręb Lemany tworzą gleby torfowe i czarne ziemie, obręb Pułtusk – gleby płowe i brunatne. 6% gleb hydrogenicznych tworzy podstawę dla siedlisk bagiennych. W obrębie całego Nadleśnictwa przeważają siedliska borowe (57%) – stanowią one większość w obrębach Lemany i Różan, a siedliska lasowe wilgotne i bagienne – przeważają w obrębie Pułtusk (20%). Bogatsze tereny lasów świeżych, wilgotnych, olsowo-jesionowych i olsowych stanowią prawie 24,5% powierzchni nadleśnictwa.
Udział gatunków lasotwórczych
Sosna jest gatunkiem panującym w większości drzewostanów, stanowi prawie 69% składu, zajmując zarówno siedliska borowe jak lasowe. Drzewa liściaste to około 25% składu gatunkowego – dęby stanowią 14%, brzoza i olsza po 5%. Niskie opady i występowanie przymrozków sprawia, że w pułtuskich lasach nie występują naturalnie takie drzewa jak buk cis, jawor i jodła. Obecność takich gatunków liściastych jak wiąz, klon i jesion to 1,12% składu gatunków głównych w Nadleśnictwie.
Udział drzewostanów w klasach wiekowych
Najliczniejsze, niemal w każdym siedlisku, są drzewostany w IV klasie wieku i starsze – stanowią blisko 58% wszystkich klas wieku. Sama klasa IV to 31% powierzchni leśnej. W Nadleśnictwie Pułtusk średni wiek drzewostanów jest wyższy od połowy przeciętnego wieku rębności. W obrębach Pułtusk i Różan struktura wiekowa jest zróżnicowana – obręb Lemany jest pod tym względem wyrównany. .
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Położenie nadleśnictwa
Położenie nadleśnictwa
Nadleśnictwo Pułtusk położone jest w centralnej części kraju, w województwie mazowieckim i swoim zasięgiem obejmuje cały teren powiatu pułtuskiego oraz części powiatów makowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego.
Nadleśnictwo wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Sąsiaduje z nadleśnictwami - Płońsk, Jabłonna, Wyszków (RDLP Warszawa) oraz Ciechanów, Parciaki, Ostrołęka (RDLP Olsztyn).
Ogólna powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Pułtusk wynosi 21 226,12 ha, z tego 20 736,38 ha stanowią grunty leśne.
Grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Pułtusk podzielone są na trzy obręby leśne: Lemany, Pułtusk i Różan.
W ujęciu klasyfikacji geograficzno-przyrodniczej cały obszar nadleśnictwa zalicza się do dzielnicy zwanej Niziną Północnomazowiecką, a dokładniej - nasze lasy rozpościerają się na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, Równinie Kurpiowskiej, w Dolinie Dolnej Narwi i w Międzyrzeczu Łomżyńskim.