Asset Publisher Asset Publisher

POTENCJALNE ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE W LESIE

Mimo, że las sprzyja człowiekowi – jego wyjątkowy mikroklimat, otoczenie drzew, dźwięk ptaków oddziałują pozytywnie na psychikę i fizyczny stan człowieka – to jest również źródłem potencjalnie groźnych czynników. Stanowi złożony ekosystem, który poza pozytywnymi skutkami, potrafi człowiekowi zaszkodzić.

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie.

  • Suche konary, dziuple, huby, drzewa złamane przez wiatr świadczą o zagrożeniu upadkiem. Drzewo swoim wyglądem nieraz daje nam sygnał o jego stanie i ewentualnym zagrożeniu.
  • Las jest pełen wystających korzeni, zwalonych pni, zagłębień, nor, wykrotów.
  • Po drogach leśnych porusza się ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne.
  • Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów.
  • Teren ścinki drzew, zrywki i wywozu są objęte zakazem wstępu i oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach – jest to wprowadzone dla bezpieczeństwa osób postronnych.
  • Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, przenoszą choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów i gadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne. Powinno się unikać kontaktu z nimi, zwłaszcza w okresie wychowu młodych, kiedy są wyjątkowo ostrożne, troskliwe i mogą być niebezpieczne.
  • Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  • Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy o leśnych organizmach. Zbieraj tylko dobrze znane gatunki, niebędące pod ochroną.
  • Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania muszą być zgłaszane – troszczmy się o bezpieczeństwo innych miłośników przyrody i życie zwierzyny.

 

Obiekty zagrażające życiu i otoczeniu zawsze zgłaszaj do Nadleśnictwa Pułtusk i odpowiednich służb. Pamiętaj, że gdy widzisz niewłaściwe zachowanie, słyszysz że ktoś zakłóca spokój lasu – grzecznie zwróć uwagę. Las to nasze wspólne dobro.

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Polecamy ją szczególnie młodszym leśnym turystom.