Asset Publisher
Hodowla
Hodowla lasu- dział gospodarki leśnej, w którego zakres wchodzą prace związane ze szkółkarstwem, pozyskiwaniem materiału nasadzeniowego i nasiennego, odnowieniem i zalesianiem oraz pielęgnowaniem lasu. Celem hodowli jest zachowanie trwałości lasów i zgodności składu gatunkowego z siedliskiem. Zgodność udało się zachować dla niemal wszystkich drzewostanów – niecałe 2% jest niezgodne.
Odnowienie lasu- polega na posadzeniu sadzonek na gruncie po wyciętym drzewostanie. Odnowienia możemy podzielić na:
- odnowienia sztuczne - sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka
- odnowienia naturalne - zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie, przez samosiew.
Zalesienie - polega na posadzeniu sadzonek na gruncie porolnym i według planu urządzania obejmuje około 3% terenu w zarządzie Nadleśnictwa. Wiąże się z przekształceniem biotopu na leśny – wykształceniem runa, zmianami gleby, mikroklimatu i składu gatunkowego.
Nadleśnictwo Pułtusk leży na obszarach Wysoczyzny Ciechanowskiej, Międzyrzeczu Łomżyńskim oraz Doliny Dolnej Narwi. Jest to obszar o charakterze piaszczysto-wydmowym przechodzącym na północy w równinne obszary stanowiące przedpole Pojezierza Mazurskiego. Dominują tu gliny zwałowe i zwietrzeliny oraz piaski lodowcowe.
Utrudnieniem hodowli są czynniki biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne. Czynniki abiotyczne to m.in. zmiany stosunków wodnych, zanieczyszczenia środowiska, przymrozki lub silny wiatr. Do czynników biotycznych zaliczają się ogniska gradacyjne szkodników. Poza bezkręgowcami, odpowiedzialne za szkody w lesie są ssaki – bobry, łosie, jelenie oraz sarny – blisko 70% szkód czyni zwierzyna. Kolejnym czynnikiem są grzyby, które odpowiadają za prawie 15% uszkodzeń.
81% sośnin Nadleśnictwa, charakteryzuje bonitacja Ia lub I, 16% osiąga II bonitację, a na siedlisku boru świeżego występuje bonitacja III. Liściaste drzewostany charakteryzuje bonitacja I i II. Dominują drzewostany jednopiętrowe (87%) - dwupiętrowe to niecałe 6%, z samosiewem grabu obecnym w drugim piętrze. Nie ma na terenie Nadleśnictwa lasów przerębowych i wielopiętrowych. Drzewostany w wieku dojrzałości rębnej stanowią 14,75%. Najwięcej jest młodszych niż bliskorębne – 48,4%. Średni wiek drzewostanów to 61-80 lat.
Pod względem prac hodowlanych nadleśnictwo zalicza się do jednych z największych w Polsce. Odnowienie halizn, płazowin, zrębów, luk oraz upraw w ciągu 10 lat zajmie ponad 2000 ha. Pielęgnacja upraw, drzewostanów, gleby pod uprawy oraz melioracje obejmują łącznie 7 554,07 ha. Drzewostany KO i KDO stanowią około 7,59% terenu, w samym obrębie Lemany jest to ponad 15%.
Nadleśnictwo Pułtusk posiada na swoim terytorium leśnictwo szkółkarskie Orzyc, zajmujące oddział 196A o pow. 14,88 ha. Hodowane są na nim gatunki lasotwórcze liściaste.