Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne obejmują fragmenty lub pozostałości ekosystemów w stanie umożliwiającym ochronę cennych elementów przyrodniczych - siedlisk i stanowisk gatunków. Są wyłączone z gospodarczego użytkowania.

Podczas wykonywania rębni zupełnych i pielęgnacji w wydzieleniach graniczących z użytkami, tworzy się dla nich bufor z drzewostanu o szerokości 30 m. Dzięki temu na użytek ekologiczny nie wpływa mikroklimat panujący na zrębie.

Najczęściej użytkami ekologicznymi są powierzchnie dawniej ujęte jako "nieużytki" - bagna, podmokłe łąki. Na gruntach Nadleśnictwa Pułtusk znajduje się 16 użytków ekologicznych zajmujących łączną powierzchnię 12,04ha.

Użytki ekologiczne powoływane są przez samorządy terytorialne – rady gmin i miast. Ich funkcjonowanie jest określone Rozporządzeniem Nr 72 Wojewody Mazowieckiego z dnia 08 lipca 2005 r. w sprawie użytków ekologicznych i Rozporządzeniem Nr 35 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie użytków ekologicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje użytek w okolicach Szygówka, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Stanowi go starorzecze Narwi malowniczo otoczone lasami. Gniazduje tu między innymi łabędź niemy, krzyżówka i czapla siwa. Brzegi starorzecza porasta osoka aloesowata.

W planie ochrony parku są wyszczególnione kolejne dwa (potencjalne) użytki ekologiczne obejmujące zalane obniżenie terenu w Gnojnie, i zalewowe starorzecze Narwi w Lipie – stanowią one miejsce bytowania dla ptactwa wodnego i płazów – kumaka nizinnego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

90-lecie Lasów Państwowych

90-lecie Lasów Państwowych

26 czerwca w Sali Maneż pułtuskiego Domu Polonii przy udziale licznych gości i pracowników Nadleśnictwa Pułtusk odbyło się spotkanie z okazji 90-lecia Lasów Państwowych.

Uroczystość stanowiła doskonałą okazję do podziękowań za współpracę z samorządami, szkołami i organizacjami z powiatów pułtuskiego i makowskiego. Nie obyło się również bez wspomnień o dziejach pułtuskich leśników.

Ciekawy wykład w tym temacie wygłosił dr Radosław Lolo z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, a uzupełnieniem wykładu było wystąpienie mgr inż. Zygmunta Pawłowskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Pułtusk w latach 1955- 1992, który podzielił się osobistymi refleksjami na temat pracy w Lasach Państwowych, szczególnie w trudnym powojennym okresie.

Spotkanie stanowiło również podsumowanie naszej akcji "Mój Las dla Ciebie". Przedstawiciele poszczególnych grup uczestniczących w naszej akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające ich udział w tworzeniu okolicznych lasów.

   

Spotkanie uświetnił występ zespołów ludowych "Puszcza Biała" i "Dzieci Puszczy Białej".

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości w naszej galerii.