Wydawca treści
Parki krajobrazowe
Park krajobrazowy jest to obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, estetyczno-krajoznawcze, historyczne i kulturowe, którego celem jest zachowanie, popularyzacja i upowszechnianie tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania.
PARK KRAJOBRAZOWY
Na terenie Nadleśnictwa Pułtusk w 1993 r. utworzony został Nadbużański Park Krajobrazowy (NPK). Jest to trzeci największy park krajobrazowy w Polsce – zajmuje prawie 114 tys. ha łącznie z otuliną. Obejmuje 120-kilometrowy fragment dolnego Bugu i 23-kilometrowy odcinek dolnej Narwi, należący do gruntu Nadleśnictwa Pułtusk. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez nadleśnictwo wynosi 378,72 ha. Swym zasięgiem obejmuje teren leśnictw: Zambski, Popławy, Grabowiec, Magnuszew.
Walorem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego jest tradycyjne rolnictwo w nieprzekształconych, meandrujących dolinach rzek Narew i Bug. Dzięki tradycyjnemu użytkowaniu rolnemu, rzeki zachowują swój naturalny charakter chroniony ze względu na wartości przyrodnicze. Doliny rzek są zajęte przez olsy, łęgi olszowe i wiązowo-dębowo-jesionowe, łąki świeże, lasy grądowe i murawy napiaskowe. W obniżeniach terenu kształtują się torfowiska niskie. Tak wielka różnorodność sprzyja występowaniu ptaków migrujących i stanowi dla nich strefę ochronną.
Zmiany prawne dotyczące parku to Rozporządzenie Nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 15.03.2005 i Rozporządzenie Nr 58 Wojewody Mazowieckiego z dnia 25.05.2005. Cele parku obejmują zachowanie tradycyjnej funkcji wsi i rozwoju rękodzielnictwa ludowego, utrzymanie pierwotnego układu dolin Bugu i Narwi i łąk kserotermicznych.