Wydawca treści Wydawca treści

Zapraszamy na "Nasze ścieżki"

Zapraszamy na leśne wędrówki naszymi ścieżkami "Nasz Las" i Las "Grzanka"

...Drzewa ogromne,
że nie widać szczytu,
Słońce zachodząc
różowo się pali,
Na każdym drzewie
jakby na świeczniku,
A ludzie idą ścieżką,
tacy mali...

Czesław Miłosz

Na terenie Nadleśnictwa utrzymywanych jest 8 ścieżek rowerowych i 6 szlaków pieszych oraz 11 miejsc pamięci. W 2017 roku na wzgórzu „Napoleonka” postawiono krzyż upamiętniający ofiary Służb Bezpieczeństwa. Ofertę aktywności, Nadleśnictwo poszerzyło o program „Zanocuj w lesie”.

Integracyjna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "NASZ LAS" zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Popławy, ok. 3km od Pułtuska. Przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Trasa ścieżki częściowo pokrywa się z atrakcyjnymi szlakami turystycznymi biegnącymi przez nasze lasy. Wędrówkę przyrodniczą po ścieżce w wariancie krótszym 800 m i dłuższym ok. 5 km można prowadzić samodzielnie lub z przewodnikiem - leśnikiem. Część początkowa ma charakter integracyjny - przystosowany dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ścieżka prezentuje ekosystemy leśne i różnorodność form życia w lesie oraz pracę leśników. Na tablicach znajdziemy informacje o zależnościach występujących w ekosystemie leśnym, ciekawostki na temat zwierząt i roślin.

Mapa ścieżki "Nasz Las"

 

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Las „Grzanka", zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Ulaski,  w kompleksie leśnym przyległym do granic miasta Maków Mazowiecki. Ścieżka pozwala na zapoznanie się z ciekawymi zbiorowiskami leśnymi oraz fauną i florą ziemi makowskiej, przypomina też jej historię z okresu II wojny światowej.

Trasa ścieżki składa się z dwóch części - krótszej integracyjnej o długości 1,4 km, utwardzonej nawierzchni umożliwiającej spacery osobom niepełnosprawnym oraz dłuższej o długości 4,3 km.

Na krótszej części ścieżki rozmieszczono siedem, na dłuższej zaś piętnaście przystanków dydaktycznych wyposażonych w tablice edukacyjne oraz dwa przystanki historyczne – miejsce upamiętniające 11 Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców i bunkier typu „Tobruk", stanowiący element niemieckiej linii obrony z okresu II wojny światowej. Pozostałe wyposażenie ścieżki stanowią ławostoły, ławki, wiata ogniskowa, platforma widokowa oraz kosze na śmieci.

Obiekty, szlaki i projekty takie jak „Zanocuj w lesie” służą zdrowej aktywności mieszkańców i turystów. Skłaniają do własnych obserwacji przyrody i gospodarki leśnej oraz nabywaniu wiedzy na podstawie wielu tablic informacyjnych i zadań umieszczonych na trasie.