Asset Publisher
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty przyrody to obszary cenne ze względów przyrodniczych, naukowych, kulturowych lub krajobrazowych, objęte ochroną dla zachowania w stanie naturalnym lub mało zmienionym zbiorowisk roślinnych, stanowisk określonych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, jak też elementów przyrody nieożywionej. Na obszarze Nadleśnictwa są wyznaczone 4 rezerwaty i jeden poza jego gruntami.
Rezerwat Popławy
Powołany Zarządzeniem Ministra LiPD w 1977 r. na pow. 6,28 ha. Położony jest w gminie Obryte, usytuowany we wschodniej części największego kompleksu w nadleśnictwie – uroczysko Popławy. Jest to rezerwat leśny częściowy. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie starodrzewu sosnowego z bogatym runem.
Walory przyrodnicze
Głównym walorem przyrodniczym są najstarsze w nadleśnictwie – ponad 210 – letnie drzewostany sosnowe zachowane w stanie niezmienionym, z odnawiającą się sosną i dębem oraz runem złożonym z borówki czarnej, orlicy pospolitej, konwalii majowej i chronionych mszaków: bielistki siwej, gajnika lśniącego, widłozębu miotłowego, widlaka goździstego i rokietnika pospolitego. Występuje tu m.in. puszczyk. Cel ochrony rezerwatu nie jest zagrożony.
Rezerwat Stawinoga
Powołany Zarządzeniem z 1981 r. na pow. 146,51 ha, w gminie Zatory. W skład rezerwatu wchodzi grunt Nadleśnictwa Pułtusk o pow. 31,24 ha. Powszechne są tu zbiorowiska łęgowe i olsy. Jest to rezerwat faunistyczny, częściowy. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie miejsc lęgowych gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodno – bagiennym i leśnym oraz miejsc odpoczynku i żerowisk ptaków migrujących .
Walory przyrodnicze
Część rezerwatu stanowią stawy rybne PZW, użytkowane i stanowiące ostoje awifauny - miejsce gniazdowania i przebywania mają tu 43 chronione gatunki ptaków takich jak rybołów, żuraw, łabędź niemy, zielonka, wąsatka i bocian czarny. Spośród rzadkich gatunków roślin występują tu m.in: listera jajowata, pierwiosnka lekarska, narecznica grzebieniasta, groszek błotny, czerniec gronkowy, gruszyczka okrągłolistna, salwinia pływająca. Jest to miejsce sprzyjające występowaniu gadów - jaszczurki zwinki, zaskrońca i padalca - oraz żab - moczarowej, trawnej, wodnej, jeziorkowej oraz ropuchy zielonej, kumaka nizinnego i rzekotki drzewnej.
Rezerwat Bartnia
Powołany Zarządzeniem Ministra LiPD z 1977 r. na powierzchni 14,60 ha. Przez lokalną społeczność, ze względu na stwierdzane lęgi czapli siwej, został nazwany 'Czaplińcem'. Położony jest w gminie Obryte w Leśnictwie Zambski. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie fragmentu naturalnego drzewostanu sosnowego stanowiącego potencjalne miejsce lęgowe czapli siwej. Jest to rezerwat leśny.
Walory przyrodnicze
Najważniejszym walorem przyrodniczym są naturalne zachowane drzewostany sosnowe w wieku 170-190 lat, z bogatym runem i fauną. Rezerwat położony jest w obrębie wału nadrzecznego, na obszarze wydmowym. Bogaty świat zwierząt reprezentują m.in: borsuk, dzięcioł czarny, kowalik, mysikrólik, kilka gatunków sikor, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata, żaba trawna, ropucha zwyczajna. Rezerwat był siedliskiem czapli siwej, ale od kilku lat ona tu nie gniazduje – ptaki przeniosły się do drzewostanu olszowego we wsi Pawłówek na gruntach prywatnych. W związku z tym utracił swoje zadanie założony cel ochrony rezerwatu.
Rezerwat Wielgolas
Powołany Zarządzeniem Ministra LiPD z 1981 r. na pow. 6,73 ha. Położony jest w gminie Zatory, w Leśnictwie Wielgolas. Jest to rezerwat leśny, częściowy. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie fragmentu starodrzewu o cechach zespołu naturalnego. Plan ochrony obowiązuje do 2027 roku i sprowadza się do monitoringu stanu siedlisk oraz inwentaryzacji zasobów przyrodniczych.
Walory przyrodnicze
Jest to jeden z najstarszych fragmentów Puszczy Białej – 210-letni drzewostan sosnowy z sosną w górnym i grabem w dolnym piętrze. Zbiorowiskiem panującym w rezerwacie jest grąd o ubogim runie, z obecną rzadką turzycą orzęsioną, szczawikiem zajęczym i konwalijką dwulistną. Problemem rezerwatu jest występująca czeremcha amerykańska i dąb czerwony. Występuje tu 5 gatunków dzięcioła (zielony, pstry, duży, czarny, dzięciołek), krętogłów, pełzacz leśny, kowalik, mysikrólik, puszczyk i inne gatunki.
Rezerwat Dzierżenińska Kępa
Leży poza gruntami Nadleśnictwa. Powołany Zarządzeniem Ministra OŚZNiL z 1991 r. Jest to obszar wyspy o powierzchni 1,2 ha, położonej na rzece Narew koło wsi Dzierżenin, w gminie Pokrzywnica. Jest to rezerwat faunistyczny. Celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych m.in. mewy śmieszki, rybitwy rzecznej i czarnej, brodźca piskliwego, krwawodzioba, krakwy i łabędzia niemego oraz kilku gatunków kaczek. Największe ich zagrożenie to ruch turystyczny. Atrakcją może być największa w środkowo-wschodniej Polsce i jedna z większych w kraju kolonia rybitwy zwyczajnej licząca ok. 150 gniazd oraz ok. 150 par mewy śmieszki (wg dokumentacji ornitologicznej rezerwatu).