Aktualności Aktualności

Powrót

Zagrożenie pożarowe w lasach

Zagrożenie pożarowe w lasach

Za nami pierwszy tydzień wakacji oraz fala upałów.

Słoneczna pogoda sprzyja leśnym wędrówkom, ale niestety — również stwarza poważne zagrożenie pożarowe. W minionym tygodniu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowych w Warszawie odnotowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Wysokie temperatury, niska wilgotność ściółki oraz silny wiatr to główne czynniki kształtujące zagrożenie pożarowe. Dlatego nie tylko leśnicy, ale i grzybiarze oraz turyści z niecierpliwością wyczekują zapowiadanych opadów deszczu.

W miniony weekend na terenie niemal całego kraju wystapił najwyższy – trzeci – stopień zagrożenia pożarowego. W nadleśnictwach prowadzone są stałe dyżury Punktów Alarmowo Dyspozycyjnych oraz patrole Straży Leśnej. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz szybkie wykrywanie ewentualnych pożarów lub innych zagrożeń.

Fala pożarów w lasach RDLP w Warszawie

W ostatnich dniach zagrożenie pożarowe miało miejsce w kilku miejscach w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

🔥 Leśnictwo Turka (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka)

W Leśnictwie Turka, w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka, w oddziale 33f wybuchł pożar o łącznej powierzchni około 1,2 ha. Spaleniu uległa pięcioletnia uprawa sosnowa oraz przyległy do niej starszy drzewostan. Do gaszenia skierowano 3 zastępy PSP, 8 jednostek OSP, oraz dwa samoloty gaśnicze: z RDLP w Olsztynie oraz z RDLP w Warszawie stacjonujący w leśnej bazie lotniczej Warszawa Babice. Wykonano łącznie 8 zrzutów wody.

🔥 Leśnictwo Czarna Struga (Nadleśnictwo Drewnica)

Kolejny pożar miał miejsce w Leśnictwie Czarna Struga, w Nadleśnictwie Drewnica na powierzchni 0,42 ha. W akcji gaśniczej udział wzięły: 1 samolot typu Dromader, który wykonał dwa zrzuty wody; 3 zastępy PSP, oraz 6 jednostek OSP. Dzięki szybkiej i skoordynowanej akcji pożar został szybko opanowany i ugaszony. Straty obecnie są szacowane.

Dane nie pozostawiają złudzeń:

Zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3 stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jeżeli przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9 będzie niższa od 10%.

Pamiętajmy – ogień zagraża nie tylko roślinności, ssakom, płazom, gadom czy owadom ale przede wszystkim ludziom, których w okresie zbioru jagód jest bardzo dużo w lesie.

👉 Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

  • Nie wjeżdżaj samochodem do lasu – parkuj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki.
  • Nie używaj otwartego ognia w odległości do 100 metrów od granicy lasu, poza wyznaczonymi miejscami.
  • Nie wypalaj traw ani pozostałości roślinnych – to surowo zabronione i skrajnie niebezpieczne.
  • Reaguj na podejrzane zachowania w lesie – jeśli zauważysz ogień lub dym, niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych lasów.

Przed każdą wyprawą sprawdź aktualny stopień zagrożenia pożarowego. A jeśli upały i brak deszczu utrzymują się dłuższy czas – upewnij się, czy na wybranym terenie nie obowiązuje czasowy zakaz wstępu do lasu.