Aktualności Aktualności

Powrót

Ćwiczenia Straży Pożarnej

Ćwiczenia Straży Pożarnej

W dniu 22 lipca 2022 r. na terenie Nadleśnictwa Pułtusk, przy współpracy z KP PSP w Pułtusku odbyły się ćwiczenia praktyczne w zakresie gaszenia lasu. Scenariusz ćwiczeń zakładał szybko rozprzestrzeniający się pożar w Leśnictwie Popławy, który przy wykorzystaniu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej zostanie ugaszony po opanowaniu drzewostanu o powierzchni ok. 2 ha. W ćwiczeniach wzięło udział 5 zastępów KP PSP w Pułtusku oraz 7 jednostek OSP z terenu powiatu pułtuskiego. W trakcie symulowanej akcji gaśniczej przećwiczono m. in. łączność radiotelefoniczną miedzy jednostkami PSP, OSP oraz Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym nadleśnictwa. Sprawdzono również możliwość poboru wody ze zbiorników przeciwpożarowych nadleśnictwa oraz innych dostępnych zbiorników wodnych. Jako bufor wodny zastosowano również cysternę będącą na wyposażeniu OSP Obryte.

W lasach jest nieprawdopodobnie sucho. Wilgotność ściółki leśnej o godzinie 9:00 wynosi około 10%. Przy obecnych warunkach pogodowych i hydrologicznych łatwo o zaprószenie ognia. Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas leśnych wędrówek. Las rośnie długo, a płonie szybko.

Aby sprawdzić aktualne zagrożenie pożarowe w lasach w danym regionie zapraszamy na stronę http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ oraz aktualne zakazy wstępu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/